а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпота

(се) шпотаат
Вид збор: Глагол, несвршен
се подбива, се потсмева
Англиски: ridicule, mock Германски: spotten
Употреба: Разговорно
Примери:
Немој да се шпоташ со мене.