а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпиц

Види и: шпиц (м.)
Вид збор: Придавка
Што е со остар врв.
Англиски: pointed Германски: spitz
Употреба: Неменлив збор
Примери:
шпиц чевли