а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпикува

шпикуваат; шпикуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Набоде сланина или лук врз месото пред печење.
Англиски: lard Германски: spicken
Употреба: Гастрономија
Примери:
шпикуван зајак
FlexiMac
 менување на македонски глаголи