а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпекулативен

шпекулативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 32489
1. Пресметан на брза и лесна добивка, печалба.
Англиски: speculative Албански: spekulativ
Употреба: Економија
2. Во филозофијата - апстрактен, основан на апстрактно мислење, далечно од опитот и практиката.
Англиски: speculative Албански: spekulativ
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи