а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпајз

(едн.) шпајзот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16703
Килерче за храна, обично покрај кујната.
Англиски: pantry Германски: Speisekammer
Употреба: Архитектура и градба