а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпацира

шпацираат; шпацирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Потцрта, потцртува со испрекината линија.
Англиски: underline Германски: spazieren
Примери:
Ги шпацира деловите од текстот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК