а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпакла

мн. шпакли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34470
1. Ѕидарско-молерска алатка, слична на лопатка што служи за нанесување малтер, гипс и сл.
Англиски: spatula Германски: Spachtel
Примери:
Малтерот се нанесува и се мазни со метална шпакла.
2. Прибор со дршка и сплоснат преден дел што се користи при готвење за измазнување на површини.
Англиски: spatula Германски: Spachtel
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тестото се измазнува со шпакла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи