а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шоу

мн. шоуа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9164
1. претстава, изведба, забава
Англиски: show
Употреба: Сцена
Примери:
музичко шоу
2. спектакуларна, драматична, интригантска случка
Англиски: show
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие си направиле свое шоу на истомисленици.