а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шоумен

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41625
1. Човек што прави шоу, што ги разонодува луѓето.
Англиски: showman
Употреба: Сцена
Примери:
телевизиски шоумен
2. Човек што се преправа и ги манипулира луѓето во своја корист.
Англиски: showman
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите тие знаат за специјалноста на шоуменот, но тоа не им пречи да морализираат.
Изведенки
шоуменски прид.
шоуменскиот