а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шоп

мн. шопи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21922
1. селанец
Албански: fshatar
Употреба: Дијалектен збор
2. Жител од североисточните делови на Македонија.
Албански: fshatar
Употреба: Географија , Дијалектен збор
3. Жител на рамничарски дел, наспрема гораните.
Албански: fshatar
Употреба: Географија , Дијалектен збор
Изведенки
шопски прид.
шопскиот
Пример: шопска салата