а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шопур

мн. шопури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24180
Цевка или место од каде истекува вода.
Англиски: pipe, spout
Примери:
Го намести буклето под тенкиот шопур на кладенчето и отиде кон шумичката да седне под сенка и малку да здивне од горештината.