а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шопурка

Види и: шопур (м.)
мн. шопурки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34609
Мало цевче од каде истекува вода.
Англиски: cannula
Употреба: Деминутив
Изведенки
шопурче ср.
мн. шопурчиња
Пример: Го стави шишето под шопурчето.