а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шопне

шопнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. потекува, избива, шикнува
Англиски: flow Албански: rrjedhë
2. чишнува, мочка
Англиски: pee Албански: shurrë, urinë
Употреба: Преносно значење , Разговорно