а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шол

мн. шолови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53014
Дел од бутот на крупна стока.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го издвои шолот за денешниот ручек.