а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шок-соба

мн. шок-соби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51788
Болничка просторија за трауматизирани пациенти.
Англиски: shock room Албански: shokdhomë
Употреба: Медицина
Примери:
Лежи во шок-соба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК