а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шокира

шокираат; шокирал; шокиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 13643
Доведува некого во состојба на шок, изненадува, ужасува.
Англиски: shock
Примери:
Приказната за семејната трагедија ја шокираше јавноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК