а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шокантен

шокантни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14553
Што изненадува, вознемирува или предизвикува одбивност.
Англиски: shocking
Примери:
шокантни вести
шокантно однесување
Изведенки
1. шокантно прил.
2. шокантност ж.