а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шогун

мн. шогуни
Вид збор: Именка, машки род
Воен владетел во Јапонија, титула што ја давал императорот и со која се овозможувало владеење со определена територија.
Англиски: shogun
Употреба: Историја