а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шовинизам

(едн.) шовинизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11002
Идеологија и политика на претеран национализам; проповедање на национална исклучивост; разгорување на меѓунационална омраза.
Англиски: chauvinism
Употреба: Политика