а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шнур

мн. шнурови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46664
1. Усукана памучна или копринена врвца.
Англиски: cord Германски: Schnur Албански: lidhëse, spango
2. Вид проводник на електрична струја.
Англиски: cord Германски: Schnur Албански: përçues
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК