а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмука

шмукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12516
1. всисува, јаде
Англиски: suck Албански: thith
Употреба: Разговорно
Примери:
Шмука бонбонче.
Си ги шмука прстите.
2. всисува, чисти
Англиски: vacuum Албански: thith, vakumon
Примери:
Шмука прав.
Изрази
(разг.) Му ја шмука крвта на некого (со памук).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК