а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмукалка

мн. шмукалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44431
1. Цевка или уред за шмукање течност.
Албански: thithëse
2. Орган кај некои инсекти со кој тие шмукаат.
Албански: thithëse
Изведенки
шмукало ср.
мн. шмукала
FlexiMac
 менување на македонски глаголи