а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмугне

(се) шмугнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18479
Незабележливо побегне.
Англиски: slip Германски: schmuggeln
Примери:
Некои веднаш се шмугнаа низ една странична врата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи