а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмрк

мн. шмркови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28189
1. пумпа со црево
Англиски: hose
Примери:
пожарникарски шмрк
2. Количество течност или прав што се внесува преку носот со силно вдишување.
Англиски: sniff
Примери:
шмрк бел прав
FlexiMac
 менување на македонски глаголи