а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмрка

шмркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7679
1. Вовлекува со носот.
Англиски: sniff Албански: nuhat
Примери:
Само шмрка, настинал.
Шмрка бурмут.
2. За шмрк, црево - црпи, влече, трга, пумпа.
Албански: nuhat
3. Со уста - пие, трга.
Англиски: slurp Албански: pi
Примери:
Шмрка кафе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК