а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмајзер

мн. шмајзери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8664
Вид кратка автоматска пушка на германската војска во II светска војна.
Англиски: machine-gun
Употреба: Воен термин , Историја