а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлепува

шлепуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Влече возило.
Англиски: tow Германски: schleppen Албански: tërheq
Примери:
Автомобилот ми се расипа, ќе ме шлепуваш ли до сервисот?
2. (се шлепува) Непоканет оди на забава; се влечка со некого.
Англиски: scrounge Германски: schleppen Албански: pa ftesë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
3. (се шлепува) се гребе
Англиски: sponge Албански: lypës
Употреба: Преносно значење , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК