а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлајфува

шлајфуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 29376
1. За тркала, машински делови - се врти во место.
Англиски: slide Германски: schleifen Албански: rrëshqet
Примери:
Тркалата шлајфуваа во пустинскиот песок.
2. Остри, обработува со триење површина на метал, дрво, стакло за да ја направи глатка.
Англиски: smoothen, grind Германски: schleifen Албански: zdrugoj
Употреба: Технологија
Примери:
Металните парчиња се шлајфуваат и потоа добиваат премаз.
Изрази
Му шлајфува мозокот - се однесува несоодветно, не знае што зборува, што прави и сл.