а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлакутница

мн. шлакутници
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на наводенетост со (обично нечиста) вода, настанато со плискање, истурање.
Примери:
Што е ова, сѐ шлакутница сте направиле.