а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлаканица

мн. шлаканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4271
1. Удар со дланка по образ.
Англиски: slap
Примери:
Му удри (врза, залепи, плесна, тресна, шлакна) шлаканица.
2. срамота, јавна навреда
Англиски: insult
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ова беше шлаканица врз сите здравствени работници.