а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлае

(се) шлајат: шлаел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46779
Не прави ништо, се шета бесцелно.
Англиски: stroll
Употреба: Жаргонски збор
Примери:
Ноќе се шлаел со нечујност на сенка меѓу сенки без да знае каде оди и зошто.