а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлагворт

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48054
Збор што апелира кон чувствата и на едноставен начин објаснува комплексни содржини.
Англиски: catchword Германски: Schlagwort
Употреба: Книжевен збор , Нестандарден збор