а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкрт

шкртиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 49085
1. Што е премногу штедлив во трошење средства.
Англиски: frugal
Употреба: Разговорно
Примери:
шкрти родители
2. Што е скуден, воздржан во исказот.
Англиски: scant, scarce
Употреба: Разговорно
Примери:
шкрт соговорник