а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкрилец

мн. шкрилци
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 41404
Лискунов камен, слоевита карпа која лесно се дели на тенки плочки.
Англиски: slate
Употреба: Геологија , Книжевен збор