а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкрги

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 35344
Орган за дишење кај рибите.
Англиски: gills Српски: шкрга
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
Примери:
дише на шкрги
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК