а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкраба

шкрабаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пишува, црта без ред и без некоја определена цел и замисла.
Англиски: scribble
Употреба: Разговорно
Примери:
Шкраба по листот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК