а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

школски

школска
Вид збор: Придавка
Ранг: 4252
1. Што е на школата; што се однесува на школа.
Употреба: Образование
Примери:
Школски двор.
Школски инспектор.
Школска дисциплина.
2. Што се применува во школа, што е карактеристичен за школа; што му е својствен на ученик.
Англиски: educational
Употреба: Образование
Примери:
Школска (ученичка) интерпретација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи