а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

школник

мн. школници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21781
ученик
Англиски: student, scholar
Употреба: Образование , Разговорно
Примери:
Секое лето школниците се враќаа во селото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК