а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

школка

мн. школки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4307
1. Вид водно животно со тврд варовнички оклоп околу телото.
Латински: Bivalvia Англиски: mussel Албански: guaskë, guacë
Употреба: Зоологија
2. Самиот тој оклоп.
Англиски: shell Албански: kafkull
3. Во анатомијата: ушна школка - надворешниот дел на увото.
Англиски: earpiece Албански: kufje, bulë e veshit
Употреба: Анатомија
4. тоалет, клозет
Англиски: toilet bowl
Примери:
тоалетна школка