а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

школа

мн. школи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3170
1. Завод, установа каде што се учи, училиште; се употребува претежно за специјално училиште.
Англиски: school Албански: shkollë
Употреба: Образование
Примери:
балетска школа
виша педагошка школа
партиска школа
2. Зграда во која се обучува.
Англиски: school Албански: shkollë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Школата се наоѓа во центарот на градот.
3. Учениците што учат во една школа.
Англиски: school Албански: shkollë
Употреба: Образование
Примери:
Целата школа беше на екскурзија.
4. Подготовка што се стекнува низ искуство, низ опит во нешто; дејност што го збогатува човекот со опит, со знаење во некој поглед.
Англиски: school Албански: shkollë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Школата на животот.
Борбата беше за него најдобрата школа.
5. Правец во областа на науката, уметноста и сл.
Англиски: school Албански: shkollë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Рафаеловата школа.
Основе (создаде) школа.
Приврзаник на старата школа.
6. Учебник со нотни вежби.
Англиски: étude Албански: libër
Употреба: Музика и танц
Примери:
Школа за клавир (за пијано).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК