а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкето

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Врста чорбасто јадење со запршено јагнешко месо со лук и многу магдонос.
Албански: sket
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи