а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкембе

мн. шкембиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13273
1. мев, желудник
Англиски: stomach Турски: işkembe Албански: plënc, kukurec
Употреба: Анатомија , Разговорно
2. Дел од желудникот на животните што може да се јаде.
Англиски: tripe Албански: kukurec
Употреба: Гастрономија , Разговорно
Примери:
шкембе-чорба
3. За човек - лабав и дебел, со голем мев.
Англиски: belly Албански: trashavel, barkmadh
Употреба: Преносно значење , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК