а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкембар

мн. шкембари
Вид збор: Именка, машки род
1. Оној што продава и што приготвува шкембиња.
Англиски: tripe cook Албански: kukurecxhi
Употреба: Гастрономија
2. Оној што сака да јаде шкембиња или шкембе-чорба.
Англиски: gourmet Албански: gurman, kukurecxhi
Употреба: Гастрономија
3. За човек - лабав и дебел, со голем мев.
Англиски: fatty Албански: bufalaq, barkmadh
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи