а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкарт

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21503
негодна стока
Англиски: scrap Албански: shkart, mall me të meta
Употреба: Економија
Примери:
Целата стока е шкарт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи