а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шкартира

шкартираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Отстрани, отстранува нешто како негодно.
Англиски: discard Германски: skartieren
Примери:
Ги шкартира старите документи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи