а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шија

мн. шии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8054
врат
Англиски: neck Албански: qafë
Употреба: Анатомија , Ретко
Изрази
(разг.) Не по врат, по шија - се е исто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК