а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шишти

шиштат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16801
1. За животни - испушта специфичен саскав звук.
Англиски: hiss
Примери:
Змијата шишти.
Чајникот шишти.
2. За апарат - испушта придушен, пискав звук.
Англиски: rustle
Примери:
Шиштат цевките на парното греење.
3. Испушта специфичен звук.
Англиски: hiss
Примери:
Ветерот шишти, пишти, носи се пред себе.
Тој само шишти низ забите и се воздржува.
Изведенки
шиштење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи