а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шиштеж

мн. шиштежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47512
Постојан, придушен звук на нешто што шишти.
Англиски: hiss
Примери:
Силен шиштеж од бојлерот и од цевките.
Змиски шиштеж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи