а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шишка

шишкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Довикува некого, свирка или испушта звук (шшш!, шт!) за да привлече внимание.
Употреба: Разговорно
Примери:
Шишка по девојчињата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК