а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шишка

мн. шишки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25513
1. (обично мн.) Предниот дел на косата што го покрива челото.
Англиски: fringe Албански: ballukë
Употреба: Разговорно
Примери:
Да ми ги скратиш шишките!
Шишките ѝ ги покриваа очите.
2. шишарка
Англиски: fir cone Албански: boçë pishe
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК